Opis projektu

Domyślna grafika

Przedmiotem projektu jest utworzenie Stanowiska Badawczego Wodorowego Wysokociśnieniowego. Stanowisko wpisane jest na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej (zatwierdzoną 14.01.2020).

Projekt realizowany będzie w Instytucie Nafty i Gazu – Państwowym Instytucie Badawczym, w okresie 01.01.2021-31.12.2023. Na realizację projektu zaplanowano kwotę 7 500 000,00 zł netto, w podziale na trzy zadania:

  1. Przygotowanie projektu
  2. Realizacja rzeczowa projektu
  3. Realizacja zadań towarzyszących

Celem bezpośrednim projektu jest zapewnienie skutecznego dostępu do infrastruktury badawczo-rozwojowej dla przedsiębiorców i innych podmiotów dzięki temu zmniejszenie luki infrastrukturalnej z wiodącymi krajami na świecie w zakresie rozwoju OZE w tym energetyki wodorowej.

Cele projektu wpisują się w najważniejsze strategie regionalne i krajowe. Wodór jako paliwo alternatywne oraz nośnik energii znajduje się obecnie również w centrum polityki energetycznej Polski.

Projekt skierowany jest na odbiorców ze środowisk naukowych, branży naftowej i gazowniczej i powiązanych gałęzi gospodarki, wraz z rozszerzeniem współpracy z jednostkami zagranicznymi. Nowe, unikalne na skalę kraju stanowisko badawcze pozwoli na realizację prac badawczych w bardzo szerokim zakresie, istotnym dla przemysłu, dając możliwość opracowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych, nowych metod pomiarowo-interpretacyjnych, mających niewątpliwie wpływ na rozwój krajowego przemysłu.
Połączenie wnioskowanego stanowiska z pozostałą skupioną w tej lokalizacji aparaturą stworzy jedyne w kraju centrum badawcze, stanowiące kompleksowe zaplecze dla aktualnych potrzeb w zakresie badań, innowacji i rozwoju polskich i międzynarodowych firm gazowniczych oraz do realizacji projektów finansowanych zarówno ze środków krajowych, jak i unijnych. Biorąc pod uwagę priorytetowe kierunki rozwoju polskiej energetyki, badania nad „technologiami wodorowymi” wydają się mieć kluczowe znaczenie.


Source URL: http://hydrolab.inig.pl/node/543